Në epokën e sotme dixhitale, lajmet e rreme janë bërë një problem i madh. Lajmet e rreme mund të përhapen si flakë, duke shkaktuar konfuzion, frikë dhe ndonjëherë edhe dëme. Si rezultat, është thelbësore të jesh në gjendje të pikasësh lajmet e rreme dhe të dallosh ato nga raportimi faktik. Ja disa këshilla për konsumin kritik të medias:

Kontrolloni Burimin e lajmit

Një nga mënyrat më të lehta për të dalluar lajmet e rreme është të kontrolloni burimin e lajmit. A ka reputacion faqja e internetit apo organi informues? A ka një histori të botimit të lajmeve të sakta? Bëni kujdes ndaj burimeve të lajmeve për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë më parë, veçanërisht ato që ekzistojnë vetëm në internet.

Ju pëlqen!

Kërkoni burime të shumta të lajmit

Nëse hasni në një lajm që duket shumë i mirë (ose shumë i keq) për të qenë i vërtetë, përpiquni ta verifikoni me burime të tjera. Një kërkim i thjeshtë në Google shpesh mund të zbulojë nëse media të tjera me reputacion po raportojnë të njëjtin lajm. Nëse jo, jini skeptikë.

Lexo po ashtu:  Kryeministri në ardhje, Kurti, reagon ashpër për sulmin brutal ndaj gazetarit Duriqi

Kontrolloni datën

Ndonjëherë, lajmet e rreme riciklohen nga vitet e kaluara dhe paraqiten si ngjarje aktuale. Kontrolloni gjithmonë datën e lajmit për t’u siguruar që është aktual.

Shikoni titujt e bujshëm/ Mos besoni në titujt bombastik

Lajmet e rreme shpesh kanë tituj sensacionalë për të tërhequr vëmendjen tuaj. Nëse titulli duket shumë i bujshëm ose i pabesueshëm, jini skeptikë. Titujt “karem” janë një taktikë e zakonshme e përdorur nga faqet e lajmeve të rreme për të gjeneruar trafik.

Verifikoni faktet

Nëse nuk jeni ende të sigurt nëse një artikull është i vërtetë apo i rremë, përpiquni të verifikoni faktet. A ka citime nga burime të besueshme? A mund të gjeni prova mbështetëse diku tjetër? Nëse jo, ka mundësi që artikulli të jetë i rremë.

Si përfundim, lajmet e rreme janë një problem real dhe i takon secilit prej nesh të jemi konsumatorë kritikë të medias. Duke kontrolluar burimet, duke kërkuar burime të shumta, duke kontrolluar datën, duke shmangur titujt e bujshëm dhe duke verifikuar faktet, ju mund të ndihmoni në ndalimin e përhapjes së lajmeve të rreme. Mbani mend, është gjithmonë më mirë të jesh skeptik sesa të pranosh verbërisht çdo gjë që lexon në internet.

Lexo po ashtu:  Pajisjet elektronike po shkaktojnë probleme të shëndetit mendor te 2-vjeçarët
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!