Si ta uroj nënën time sot?!
Si t’i them nënës sime
Gëzuar festën e 8 Marsit
Kur e di se kjo festë veç për nënat
tona nuk është?!
Si t’i dhuroj nënës sime lule
E t’mundohem për një ditë në vit
T’ia ndal një rrudhë në ballë
T’ia heq një dert jete?!
Si mund ta përqafoj me gëzim
E ta uroj për sukseset e saj në jetë
Kur çdo sukses i saj ishte sakrificë
e dhimbje për të?!
O nëna ime e dhembshur
Me zemër të bardhë e bujare
Lulet nuk ta heqin trishtimin ndër sy
As dhimbjen e ndryrë në zemër.
O nëna ime, ti veç ditë tënden
S’pate kurrë. As kurrë s’do të kesh
Se linde nën një qiell të zymtë
E jeta jote qe stuhi e përhershme.

Alma S. Zyberi

E mërkurë, 8 mars 2023
Lexo po ashtu:  Këngëtarja shqiptare triumfon në Rusi, lë pas 12 shtete
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!