Sot mbushen 23 vjet nga protestat e Lëvizjes Studentore të vitit 1997.

Ishte Lëvizja Studentore e atëhershme që organizoi protestat, të cilat u organizuan për të kundërshtuar pushtimin e Kosovës nga Serbia dhe kthimin e studentëve në objektet universitare, nga ku studentët shqiptarë ishin dëbuar nga regjimi i kasapit Sllobodan Millosheviqit në fillim të viteve të 90-ta.

Përpos masave të dhunshëm që regjimi serb kishte vendosur vite më parë në universitet, dëboi studentë e profesorë shqiptarë nga universiteti dhe imponoi plan-programin serb për mësim.

Ju pëlqen!

Këto protesta konsiderohen si një ndër aktet më të rëndësishme të asaj kohe. Për të shpërndarë protestën paqësore, policia serbe përdori dhu në ndaj studentëve dhe profesorëve.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!