Nëse hani pasta dhe bukë ju bënë mirë për shëndetin, thotë një studim.

Shpesh kemi dëgjuar që nëse ushqeheni shumë me brumë, ju bënë keq për shëndetin tuaj, transmeton lajmi.net.

Një studim i ri ka zbuluar që nëse hani proteinë nga një pjatë bazike më ushqim si pasta dhe bukë, kishte më pak mundësi të vdisni.

Ju pëlqen!

Nga studimi thuhej që nëse hani edhe pasta edhe bukë, keni më pak rreziqe të vdisni apo të fitoni ndonjë sëmundje kardiovaskulare.

Kjo shoqëri është më e forte kur ushqimi si buka dhe pastat janë konsumuar mbi mishin dhe vezët, shrkuan metro.uk. Ekipi i cili qëndron prapa studimit thanë që nëse ndryshoni rutinën e një diete tuajën mund të ndikojë në shëndetin dhe rutinën tuaj.

Zbulimi gjithashtu mbështeti studimet e tjera të cilat kanë gjetur zëvendësimin e karbohidrateve për proteinë që janë të rëndësishme që të rregullojnë presionin e gjakut dhe yndyrë apo sheqerna të nivelit normal në gjak.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!