Miliona njerëz në SHBA gjithnjë e më shumë po përballen me lloje të ndryshme të depresionit, e cila mund të jetë një gjendje kronike dhe e shërueshme. Në përgjithësi, më shumë se 16 milionë të rritur në SHBA vuajnë nga çrregullime të mëdha depresive gjatë një viti, sipas Shoqatës së Anxiety and Depression of America.

Çrregullimi i madh depresiv është shkaku kryesor i aftësisë së kufizuar në Shtetet e Bashkuara e cila kap njerëz kryesisht të moshave 15 deri në 43 vjeç, raporton ADAA. Çrregullimi i vazhdueshëm depresiv, i cili njihej dikur si dysthymia, është një kusht që zakonisht vazhdon për të paktën dy vjet. PDD prek rreth 3.3 milion të rritur në një vit të caktuar, thotë ADAA.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Por depresioni mund të shkaktohet si rezultat i humbjes së një pune, prishja e marrëdhënieve ose humbja e të dashurit, shpjegon Dr. Dale A. Peeples, një psikiatër dhe një profesor i asociuar në Kolegjin Mjekësor të Gjeorgjisë në Augusta University në Augusta, Gjeorgji.

Ju pëlqen!

“Për shumë njerëz, këto ndjenja do të zhduken me kalimin e kohës. Megjithatë, një person mund të zhvillojë depresion klinik ose një episod depresiv, kur gjendja depresive është e pranishme shumicën e ditës, pothuajse çdo ditë”.
Simptomat e depresionit mund të përfshijnë:
– Humbja e interesit për të marrë pjesë në aktivitetet e mëparshme të preferuara.
– Ndryshime në oreks
– Vështirësitë në gjumë.
– Ndjenja e pavlefshmërisë apo e fajit.
– Vështirësitë me përqendrim.
– Lodhje
– Mendime të përsëritura, e cila mund të çojë në vdekje ose vetëvrasje.

Andaj dil në natyrë, bisedo me më te besueshmit e tu, mendo pozitivisht, mos rri me njerëz që ankohen dhe vetëm ankohen dhe më e rëndësishmja, kërko ndihmen e mjekut.

MekuliPress.com/
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!