Kur disa njerëz shkuan për ta djegur xhaminë, At Gjergj Fishta u flet në emër atyre dhe ata të çuditur i thonë: “Si mor At, ti edhe prift edhe hoxhë?”.
At Fishta ju përgjigjet thjesht: “Jo, unë jam prift, por meqë hoxha kishte ca punë në Shkodër, më tha mu me e rujt’ se edhe kjo është shpia e Zotit për shqiptarët”!
“Edhe un frati tham t’vërtetën
me myslimanët e baj fli veten
varem n’krab e lidhem n’vargoj
E Shqipnin’ une nuk e lshoj”.
Lindja e një ylli si Gjergj Fishta i dha jetë e frymë dhe i la një trashëgimi të papërsëritshme Shqipnisë e cila po përpëlitej në ujërat e shthurrjes e zhdukjes.
Lexo po ashtu:  Muri i Berlinit i rrëzuar para 30 vjetësh ka lënë gjurmët e veta në Gjermani
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!