Shumica e njerëzve mendojnë se të pasurit bëhen më të pasur ndërsa pjesa tjetër e shoqërisë lufton, sipas një raporti të ri.

56% e popullsisë së përgjithshme të anketuarve për një studim nga konsulenca Edelman u pajtua me thënien: “Kapitalizmi ashtu siç ekziston sot bën më shumë dëm sesa të mirë në botë”, ndërsa 78% ranë dakord se “elitat po bëhen më të pasur, ndërsa njerëzit e rregullt luftojnë për të paguani faturat e tyre “.

Njerëzit në 15 shtete janë pesimistë për të ardhmen, me shumicën e besimit se ata dhe familjet e tyre nuk do të jenë më të mirë brenda pesë viteve, një trend që shënohet veçanërisht në vendet e zhvilluara si Japonia, Franca, Gjermania dhe Italia.

Ju pëlqen!

Në SH.B.A., 43% e njerëzve besuan se do të ishin më mirë në kohën e pesë viteve, një rënie prej 7 përqind përqindje për një vit më parë, ndërsa në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm 27% e njerëzve menduan se do të kishin më shumë para në të njëjtën kohë periudhë, një rënie prej dy pikësh përqindje.

Në botën në zhvillim, njerëzit ishin më optimistë: Në Kenia, 90% e njerëzve menduan se do të kishin më shumë para në pesë vjet, më e larta në sondazh. Në Indonezi shifra është 80% dhe në Indi 77%. Në Kinë, 69% menduan se do të ishin më mirë, një rënie prej 6 pikë përqindje në shifrat e një viti më parë.

Dy tregjet e vetme ku njerëzit ishin më optimistë në lidhje me perspektivat e tyre ekonomike sesa ishin një vit më parë janë Afrika e Jugut, me 57% (një kërcim me një përqind përqind) dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, e cila ka parë një rritje prej tre përqind në 75% .

Dyzet e tetë përqind e popullsisë së përgjithshme thanë se “sistemi” nuk po i mban ato, në lidhje me mënyrën se si sillen qeveritë. Më shumë se gjysma (57%) thanë se qeveritë u shërbejnë interesave të vetëm disa, ndërsa 30% thanë se u shërbejnë interesave të të gjithëve.

Por – edhe pse njerëzit janë skeptikë për kapitalizmin – ata presin që bizneset të ndihmojnë në përmirësimin e shoqërisë. Nëntëdhjetë e dy përqind e të punësuarve thanë se ata presin që Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë së tyre të flasë për çështje që variojnë nga pabarazia e të ardhurave deri në diversitet dhe trajnime për punë të së ardhmes.

“Biznesi dikur pagoi shërbim vetëm për këtë lloj pakënaqësie shoqërore, por tani ajo u fut në boshllëkun e lënë nga qeveria populiste dhe partizane,” tha autori i raportit dhe CEO Richard Edelman.

Njerëzit janë të shqetësuar për humbjen e vendeve të punës të përhershme për shkak të një zhvendosjeje drejt ekonomisë së pavarur (61%), ndërsa 60% janë të shqetësuar për një recesion të afërt. Pesëdhjetë e tetë përqind janë të shqetësuar për mungesën e trajnimeve, ndërsa 55% mendojnë se e ardhmja e punës është nën kërcënim për shkak të konkurrencës më të lirë të huaj. Automatizimi, i cili shënon titujt për potencialin e tij për të zëvendësuar njerëzit, është më poshtë se lista, duke qenë një shqetësim për 53% të punëtorëve.

Besimi në teknologji është gjithashtu një çështje. Gjashtëdhjetë e një përqind u pajtuan se “qeveria nuk i kupton teknologjitë në zhvillim e mjaftueshme për t’i rregulluar ato në mënyrë efektive.” Por kjo është një mundësi për bizneset, sipas Lisa Osborne Ross, presidenti i Edelman në Washington. “Kompanitë e krijuara kanë tendencë të mirëpresin rregullimin dhe të japin kontribut në proces sepse ata e kuptojnë rolin e qeverisë në mbrojtjen e tyre, klientëve dhe biznesit të tyre,” deklaroi ajo në raport.

“Edelman’s Trust Barometer” anketoi 34,000 njerëz në 28 vende në Tetor dhe Nëntor 2019 dhe u lirua të hënën përpara fillimit të Forumit Ekonomik Botëror në Davos këtë javë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!