Më shumë se pasioni, i kërkuar nga syri i shkelur i Ibrahimovic, do të vlejë karta e identitetit. Milan i Rangnick, të cilit Ivan Gazidis është gati ti japë kartën e bardhë – edhe për faktin se ky është kushti i teknikut gjerman -, nuk do të kalojë vetëm nëpër një ndryshim të filozofisë së lojës, por edhe, nga rifreskimi i organikës, që duhet thënë se edhe tani është më e reja në Serie A. Nga Gjermania, insistojnë në fakt mbi një të vecantë domethënëse: Rangnick kërkon një lojë të shpejtë e agresive, krijuar nga rikuperimi i topit në mesfushën kundërshtare e kundërsulme të shpejta e, për ta ndihmuar ka nevojë e kërkon lojtarë maksimumi 24 vjecarë. Është e kuptueshme se kjo do të thotë lamtumirë Zlatan Ibrahimovic, por edhe do të sjellë sakrificën e senatorëve të tjerë të Milan.

Lista sipas datës së lindjes është e gjatë e, natyrisht, largimi i veteranëve nuk mund ta lërë të kënaqur Rangnick. Por lojtarët në dalje, nëse do të dëgjohen dëshirat e teknikut, do të jenë shumë. Lucas Biglia, për shembull, asnjëherë i përdorur nga Pioli e me 34 vitet e tij, ashtu si Begovic (32), Antonio Donnarumma (29), Kjaer (30), Musacchio (29) e Bonaventura (30).

Lexo po ashtu:  Sadiku shënon gol pas 15 muajsh dhe shpërthen në lot

Këtyre mund ti shtohet Laxalt (27), por over 24 janë edhe kapiteni Romagnoli (25), Conti (26), Krunic (26), Calhanolgu (26), Castillejo (25) e Rebic (26). Sipas limitit të moshës që imponon gjermani, do të mbeteshin fare pak. Por sigurisht që as tekniku i mundshëm e as shoqëria nuk e mendojnë një revolucion të këtij tipi, por sigurisht që disa situata do të merren në konsideratë seriozisht e vera milaniste parashikohet e nxehtë.

Ju pëlqen!

Kështu, të paktën në qëllim, Milani i ri do të jetë agresiv, modern, i shpejtë por, mbi të gjitha, i ri. Nëse do të jetë fitues mbetet për tu zbuluar, e kompetitiv gjithashtu. Por rrugë që do të marrë është kjo.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!