Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe, ka kërkuar që Lojërat Olimpike “Tokio 2020” të shtyhen për një vit për shkak të pandemisë koronavirus.

Abe tha që ai ka rënë dakord me kërkesën e Presidentit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) Thomas Bach për shtyrje, pas bisedës që zhvilloi me të të martën.

Sipas burimeve të BBC-se Bordi Ekzekutiv i IOC pritet ta aprovojë shtyrjen e olimpiadës këtë pasdite.

Ju pëlqen!

Lojërat Olimpike pritet të mbahen verën e ardhshme.

Lexo po ashtu:  Shqipëria përballet sot me Lituaninë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!