Një shtet gjerman ka ndaluar përdorimin e burkave në shkollë, duke thënë se mbulesa islame nuk bën pjesë në një shoqëri të lirë.

Baden-Württemberg në Gjermaninë Jugperëndimore njoftoi ndalimin të martën. Shteti tashmë ka ndaluar përdorimin e mbulesave të tilla për mësueset dhe nxënëset.

Kryeministri i shtetit, Winfried Kretschmann, tha se rrallëherë kishte raste që vajzat nëpër shkollat e vendit mbanin burka, por se nevojitej një vendim i tillë.

Ju pëlqen!

Rregulli i ri do të zbatohet për vajzat që ndjekin shkollat fillore dhe të mesme në shtet.

Lexo po ashtu:  3 dëshmitë e rralla/ Jeta e thjeshtë e Fan Nolit në Boston
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!