Një shtet gjerman ka ndaluar përdorimin e burkave në shkollë, duke thënë se mbulesa islame nuk bën pjesë në një shoqëri të lirë.

Baden-Württemberg në Gjermaninë Jugperëndimore njoftoi ndalimin të martën. Shteti tashmë ka ndaluar përdorimin e mbulesave të tilla për mësueset dhe nxënëset.

Kryeministri i shtetit, Winfried Kretschmann, tha se rrallëherë kishte raste që vajzat nëpër shkollat e vendit mbanin burka, por se nevojitej një vendim i tillë.

Ju pëlqen!

Rregulli i ri do të zbatohet për vajzat që ndjekin shkollat fillore dhe të mesme në shtet.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.