Shtëpia e Bardhë ia ka dhënë dritën e gjelbër operacionit ushtarak të Turqisë në veri të Sirisë, duke i larguar forcat amerikane nga kjo zonë. Ky ndryshim i madh në politikën e jashtme i lë të vetmuar aleatët e deritashëm të Shteteve të Bashkuara, kurdët.

Forcat kurde e kanë udhëhequr fushatën kundër ISIS-it në rajon, por ndryshimi i pozicionimit të Shteteve të Bashkuara, i cili erdhi pas një bisede me telefon me presidentit amerikan dhe homologut të tij turk, nënkupton që Turqia do t’i marrë përsipër edhe luftëtarët e burgosur të ISIS-it, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Ky vendim është ndryshimi më i ri në një valë ndryshimesh të bëra nga administrata e presidentit Trump, e cila po përballet me akuza në politikën e brendshme, dhe duket se vendimi i fundit nuk është marrë përmes këshillave të diplomatëve që merren me çështjen e Sirisë.

Ju pëlqen!

Në gusht, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia arritën marrëveshje për krijimin e një zone sigurie në pjesën veriore të Sirisë, përmes së cilës forcat kurde, të cilat mbështeten nga amerikanët, do të tërhiqeshin nga zona kufitare mes Sirisë dhe Turqisë.

Turqia i cilëson forcat kurde si pjesë e militantëve kurdë që luftojnë brenda territorit të saj dhe i sheh si kërcënim serioz për sigurinë, shkruan “The Guardian”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!