Administrata Trump mbështet TikTok. Departamenti i Tregtisë i Shteteve të Bashkuara ka njoftuar zyrtarisht se nuk ka bërë dhe nuk do të shka ktojë një ndalim që nga e enjtja natën mund të kishte vendosur efektivisht një mbyllje në Shtetet e Bashkuara të medies sociale të kontrolluara nga gjigandi kinez ByteDance.

Nda limi u anashkalua. Ndalimi do të kishte parandaluar grupet amerikane që të ofrojnë shërbime pritjeje ose shpërn darje të përmbajtjes për TikTok, që administrata akuzon për spiunazh të mundshëm dhe shkelje të privatësisë në shërbim të Pekinit. Në fakt, veprimi do të kishte anuluar aplikacionin për ndarjen e videove nga dyqanet virtuale të Apple, App Store dhe Google, Google Play. Por u tashmë u kuptua që lëkundej. Në komunikimin e asaj që e quajti një shtyrje në pritje të zhvillimeve të mëtejshme, vetë Ministria e SHBA-ve tregoi se donte të respektonte bll okimin e urdhrit të mbylljes së TikTok të arritur nga një gjykatë e Pensilvanisë. Vendimi i gjykatës erdhi në fund të Tetorit në valën e një apeli kun dër administratës të sjellë nga tre figura të shquara në videot e TikTok, një humorist, një stilist dhe një muzikant. Rezultati: TikTok, i cili është rritur shumë vitet e fundit, tani është plotësisht funksional në tregun amerikan.

Lexo po ashtu:  "Ne e dijmë, se, një ditë popujt do të na kuptojnë, perandor, kryegjyqtar, krejt do të na gllabërojnë."

E ardhme e pasigurt. Nga ana tjetër TiTok kishte paraqitur një kërkesë në Gjykatën e Apelit në Uashington për të kërkuar kohë në pritje të sqarimit për të ardhmen, pasi administrata Trump nuk mbajti kontakte me kompaninë për të zgjidhur krizën. Më parë, kompania mëmë ByteDance, nën pre sionin e Shtëpisë së Bardhë dhe për të shmangur bllokimin e shërbimit të saj, kishte rënë dakord të shndë rronte aktivitetet e saj në një partneritet të paparë. Projekti planifikon të shesë 20% të aksioneve tek Oracle dhe Walmart, me Oracle që bëhet partneri i teknologjisë në SH.B.A. Marrëveshja, për të cilën Trump kishte sinjalizuar një veprim të përgjithshëm, nuk ka përfunduar ende, në mungesë të kontributit të qartë nga qeveria Amerikane, ndërsa Kina nuk ka miratuar ende kushtet.

Ju pëlqen!

Loja kalon te Biden. Shtyrja me shumë gjasë lë zgjidhjen e të gjithë situatës në trashëgiminë e administratës së ardhshme demokratike të Joe Biden. Kjo nga ana tjetër duhet të shqetësohet nga përparimi i Kinës dhe kërc ënimi i sigurisë që ajo paraqet, përfshirë frontin dixhital dhe atë teknologjik. Në të njëjtën kohë, Biden mund të jetë më i hapur ndaj qasjeve diplomatike. Ndërkohë, marrëveshja midis Tik Tok, Oracle dhe Walmart mund të jetë e destinuar të mbetet në harresë.

Lexo po ashtu:  Frashër Demaj i kundërpërgjigjet Shkëlzen Gashit, i quan gënjeshtra deklarimet e tij

Ndalimi i investimeve amerikane në grupet kineze. Trump, nëse la në harresë Tik Tok, nuk harroi Pekinin. Ai ka shkaktuar një godi tje të re duke nënshkruar një urdhër ekzekutiv që ndalon investimet amerikane në 31 kompani të mëdha kineze që konsiderohen të jenë të lidhura me forcat e ar matosura të vendit, në veçanti kompanitë e telekomunikacionit si China Telecom dhe China Mobile, aksionet e të cilave tregtohen gjithashtu në New York . Po ashtu në shënjestër janë grupet e hapësirës ajrore, të ndërtimit dhe të sigurisë. Madhësia e investimeve amerikane në kompani të tilla është e paqartë. Por kompanitë me ekspozimin më të madh ndaj daljeve të investitorëve institucionalë të SHBA-ve pësuan, me China Telecom në rënie 9% dhe China Mobile 6% në Hong Kong. Në detaje, urdhri kërkon që transaksionet e reja në letra me vlerë të ngjashme të ndal ohen duke filluar nga 11 Janari dhe që investitorët aktualë në këto grupe kanë afat deri në nëntorin e ardhshëm për të shitur aksionet e tyre.

Lexo po ashtu:  “Po valla na keni ba e na keni këqyr, falemineres, ja na keni qi nanën” - Vdes plaka që u bë e njohur në videon me Bajram Rexhepin, nëna e një dëshmori dhe një martiri

Fr ika e sigurisë kombëtare. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Robert O’Brian tha se veprimi “mbron investitorët amerikanë nga rreziku i sigurimit të kapitalit pa dashje për të forcuar kapacitetin” e aparatit të luf tës dhe inteligjencës së Pekinit. Gjithashtu në këtë rast urdhri mund të tërhiqet ose ndryshohet nga administrata e ardhshme e Biden, por shtrëngimet e sigurisë kun dër gjigandëve të Pekinit kanë mbështetje në Kongres.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!