Ndaj të tjerëve,
Në ndihmë dhe bujari
Bëhu sikur lumi.

Ndaj të tjerëve,
Në dashamirësi, dhembshuri
Bëhu sikur dielli.

Ju pëlqen!

Ndaj të tjerëve,
Në fshehje të mëkateve
Bëhu sikur nata.

Ndaj të tjerëve,
Në zemërim dhe në tërbim
Bëhu sikur i vdekuri.

Ndaj të tjerëve,
Në thjeshtësi-përule kokën
Bëhu i ngjashëm me tokën.

Ndaj të tjerëve,
Në tolerancë, me butësi, 
Bëhu i ngjashëm si deti.

Ose jeto, sikur që je,
Me pamjen, dukjen, 
Që tani e ke.

Rumi (Jalāl ad-Dīn Muhammad Rūmī). /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!