Gjermana njihet për “autobahn-et” e saj, apo rrugët e shpejtësisë së lartë, të quajtura në shqip si autostrada, linja që ekzistojnë që nga koha e Hitlerit e tutje

Por, nëse do krahasonim Gjermaninë, me fuqinë më të madhe në botë, SHBA-të, atëherë sërish sipas ekspertëve Gjermania qëndron më mirë, mu për arsyet e poshtë-përmendura:

1. Pa limit shpejtësie, është vendi i vetëm në botë që ka linja rrugësh që nuk kanë asnjë limit shpejtësie, gjë që është një ëndërr për maniakët e makinave;

Ju pëlqen!

2. Shoferët e mirë-kualifikuar, pasi kalojnë nëper rregulla shumë strikte;

3. Rrugët janë të shtruara mirë, kurse paratë për to inkasohen nga taksat e qytetarëve dhe jo nga të hyrat e udhëtarëve;

4. Kalimi në linjën e majtë është e sanksionuar me ligje, kurse nëse ec ngadalë dënohësh;

5. Kontrollet e shpeshta të makinave;

6. Nuk sheh asnjëherë policë, por je gjithmonë i kontrolluar;

7. Nuk do paguash asgjë

Lexo po ashtu:  Itali, porosisin kafe/ Paguajnë 100 euro në shenjë solidariteti
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!