“Njeriu nuk ka të drejtë të dashurojë ose të urrejë diçka, nëse ai fillimisht nuk e ka siguruar një njohje të plotë të natyrës së saj. Dashuritë e mëdha burojnë nga njohjet e mëdha të objektit që dashurohet, dhe e njihni atë por vetëm pak, ju do të jeni në gjendje ta duani atë vetëm pak ose aspak.”

“Unë u zgjova vetëm për ta parë se gjysma e botës ishte ende në gjumë.”

“Ai që dëshiron të jetë i pasur brenda një dite, do të jetë i varur brenda një viti.”

Ju pëlqen!

“Mençuria është bija e përvojës.”

“Për të qenë artist ju duhet të jeni kurioz.”

“Asgjë më shumë se heshtja nuk e forcon autoritetin.”

“Asgjë nuk mund të urrehet ose të dashurohet nëse fillimisht ajo nuk kuptohet.”

“I dua ata që mund të qeshin në vështirësi, ata që mund të fitojnë forcë nga vuajtja dhe të rriten trimërisht nga reflektimi.”

“Sa më e thellë është ndjenja, aq më e madhe është dhimbja.”

“Do të vijë koha kur njerëzit njësoj sikur unë tani, kafshën e vdekur do ta shohin ashtu siç e shohin tani njeriun e vdekur.”

“E gjithë dija jonë origjinën e saj në përceptimet tona.”

“Të padobishme dhe përplot gabime janë të gjitha ato shkenca që nuk janë të lindura nga përvoja – nëna e gjithë dijes.”

Leonardo da Vinçi

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!