“E madhërishmja është gjithmonë e madhe, e bukura mund të jetë edhe e vogël. E madhërishmja kërkon thjeshtësinë, e bukura e duron stolisjen.”f

“Cilësitë e madhërishme ngjallin respekt, cilësitë e bukura dashuri.”

“Një shtat i lartë të detyron për respekt dhe marrje parasysh; një shtat i shkurtër të ngjallë më tepër besim.

Ju pëlqen!

Flokët brunë dhe syt e zi kanë më tepër afri me të madhërishmen, ndërsa syt blu dhe flokët bjondë janë më afër së bukurës.

Një moshë e thyer shkon më mirë me cilësitë e së madhërishmes, ndërsa rinia me cilësitë e së bukurës.”

– Imannuel Kant“Mbi të bukurën dhe të madhërishmen”

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!