Meir Gitelis, co-developer of an Israeli company, eats while wearing a mask fitted with a mechanical mouth that opens to enable diners to eat without taking it off, as the coronavirus disease (COVID-19) restrictions ease, at Avtipus Patents and Inventions lab in Or Yehuda, Israel May 18, 2020. REUTERS/Amir Cohen
 

Shpikësit izraelitë kanë zhvilluar një maskë që të mbron nga koronavirusi dhe të lejon të hash ushqim pa e hequr atë. Një pajisje e cila e bën vajtjen në një restorant më pak të rrezikshme.

Në këtë video shihet sesi është e krijuar kjo lloj maske, e cila hapet tek hapësira e gojës duke u komanduar nga distanca. Në këtë mënyrë njerëzit lejohen të hanë ushqim pa e hequr maskën.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!