Gastriti është inflamacion ose me fjalë të thjeshta, ënjtje e mureve të brendshme të stomakut, i cili mund të shkaktohet nga marrja e tepruar të alkoolit, ilaçeve të zgjatura antiinflamatore dhe ndonjëherë mund të zhvillohet pas një operacioni, ose për shkak të ndonjë infeksioni të rëndë gjithashtu.

Meqenëse gjithçka që hamë duhet të kalojë në stomak, është e rëndësishme të kujdeseni se çfarë jeni duke ngrënë, pasi ushqimi që konsumoni, ndonjëherë mund të përkeqësojë gjendjen e gastritit. Për këtë rekomandohen ushqime lehtësisht të tretshme.

Alkooli, duhani dhe kafeina duhet të eliminohen plotësisht, pasi ato, ka të ngjarë të shkaktojnë acarim të stomakut dhe do të çonin në ënjtje të mëtejshme, duke e bërë gjendjen gjithnjë e më të komplikuar. Pini shumë ujë, pasi lehtëson tretjen. Sigurohuni që të mos pini ujë menjëherë pas ngrënies, pasi kjo do të rezultojë në hollimin e acideve tretëse, duke e bërë tretjen të vështirë.

Ju pëlqen!

USHQIME TË MIRA PËR GASTRITIN

Frutat si dardha, mollët, bananet, manaferrat dhe ato me acid të ulët duhet të përfshihen në dietën tuaj ditore. Frutat janë ushqime qetësuese për gastritin, dhe gjithashtu të pasura me fibra, prandaj, ndihmojnë për ta bërë tretjen shumë më të lehtë.

Lexo po ashtu:  Mbi 112.000 të shëruar nga coronavirusi deri më tani

PERIME JESHILE

Perimet me gjethe duhet të lahen siç duhet, përpara se të gatuhen. Perimet si marule, spinaq, kopër, brokoli etj., përmbajnë fibra dietale të larta dhe janë të pasura me vitaminë K, të cilat ndihmojnë në tretje dhe në qetësimin e acarimit të stomakut.

LËNG KOKOSI DHE LËNG KAROTE

Uji i arrës së kokosit dhe karotës bën mrekulli për gjendjen e gastritit. Ndihmon në qetësimin e inflamacionit të stomakut.

MISHI DHE PRODUKTET E QUMËSHTIT

Mishi dhe produktet e qumështit nuk rekomandohen të përfshihen në një dietë të gastritit, por ato janë ushqime të pasura me proteina që trupi i kërkon. Prandaj, këshillohen të konsumohen në sasi të vogla, pa e tepruar.

PINI UJË SA MË SHUMË GJATË DITËS

Pini të paktën 10-12 gota ujë çdo ditë. Uji jo vetëm që ndihmon në tretje, por gjithashtu ndihmon trupin të heqë qafe toksina të ndryshme, të cilat nga ana tjetër do të zvogëlonin rrezikun tuaj ndaj çdo infeksioni që mund të çojë në ndërlikime të mëtejshme në gjendjen e gastritit.

Lexo po ashtu:  Shqipëria moshohet me 5 muaj më 2019, plakja rëndon sistemet shëndetësore dhe skemat e pensioneve
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!