Burri kinez duhet të paguajë ish-gruan e tij pothuajse 8 mijë dollarë për vite të kujdesit të papaguar të shtëpisë, në një proces historik divorci që shkaktoi një debat të nxehtë në Kinë.

Sipas ligjit të ri civil, i cili hyri në fuqi këtë vit, ish-bashkëshortët kanë të drejtë të kërkojnë kompensim për herë të parë nëse kanë më shumë përgjegjësi në shtëpi në jetën e tyre të përbashkët.

Ish-gruaja e Wang-ut i tha një gjykate në Pekin se në pesë vjet martesë, ajo “u kujdes për fëmijën dhe bëri punët, ndërsa (burri i saj i atëhershëm) Chen nuk u interesonte ose merrte pjesë në punët e shtëpisë dhe shkonte vetëm për të punuar”.

Ju pëlqen!

Ajo bëri kërkesë për kompensim shtesë për punët e shtëpisë dhe kujdesin për fëmijët, sipas një raporti gjyqësor të 4 shkurtit. Gjykata vendosi që Wang kishte marrë vërtet më shumë punë shtëpiake dhe asaj duhet t’i paguhej 50,000 juanë (7,700 dollarë), duke pasur parasysh kujdestarinë e fëmijës dhe 2,000 juanë ushqim në muaj.

Wang fillimisht kërkoi 160,000 juanë dhe pas titujve të mediave lokale në lidhje me rastin, filloi një debat në internet në lidhje me vlerën e punës së papaguar të grave në shtëpi. Hashtag “amvisa mori 50,000 juanë në punët e shtëpisë” kishte më shumë se 570 milion shikime në Weib, një platformë e ngjashme me Twitter, deri të mërkurën.

“Gratë nuk duhet të jenë kurrë amvise … kur divorcoheni, nuk do t’ju mbetet asgjë. 50,000 juanë në punët e shtëpisë janë të pakuptimta,” tha një koment.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.