Një ekip studiuesish në Universitetin Rockefeller në Nju Jork kanë zbuluar se çfarë tërheq mushkonjat te njerëzit.

Hulumtimi mund të jetë faktori kryesor në hapjen e rrugës që ilaçet e zbatueshme të maskojnë aromën shumë tërheqëse të mishit dhe gjakut të njeriut te këta bartës të sëmundjeve të frikshme.

Studimi, i cili u botua në revistën Neuron, thotë se shkencëtarët kanë renditur përbërjet në gjakun e njeriut që tërheq mushkonjat. Duke përdorur mushkonja femra të modifikuara gjenetikisht, studimi u përqendrua në përcaktimin se cilat neurone ndizen kur këto femra marrin një shije të gjakut.

Duke qenë se vetëm femrat ushqehen me gjak për të ndihmuar në edukimin dhe zhvillimin e vezëve të tyre, mushkonjat kryesisht mbijetojnë me nektar për ushqim ashtu si speciet e tjera të insekteve.

Ju pëlqen!

Sidoqoftë, mushkonjat femra tani konsiderohen si kafsha më vdekjeprurëse në tokë për qeniet njerëzore. Popullatat në të gjithë botën kanë parë vdekjen e më shumë se gjysmë milioni njerëzish çdo vit për shkak të sëmundjeve të transmetuara nga mushkonjat si malaria, dengu, encefaliti dhe ethet e verdha.

Lexo po ashtu:  Mbidozat e kësaj vitamine mund të çojnë deri në koma, ja për çfarë bëhet fjalë

Ekipi mashtroi mushkonjat në kalimin nga mënyra e ushqimit të nektarit në mënyrën e ushqimit të gjakut duke futur një përzierje të përbërë që përmban glukozë, klorur natriumi, bikarbonat natriumi dhe trifosfat adenozin për të kopjuar aromën e gjakut të njeriut.

Ata ishin në gjendje të tregonin kur mushkonjat ishin në mënyrën e të ushqyerit me gjak ose në mënyrën e të ushqyerit me nektar. Një etiketë fluoreshente u vendos mbi insektet femra të cilat nga ana tjetër shkëlqen kur një qelizë nervore do të aktivizohej.

Studiuesit do të ishin në gjendje të gjurmonin se cilat qeliza nervore ndizen sa herë që u ofrohet ushqim i ndryshëm. Vetëm një nëngrup i neuroneve aktivizohet nga gjaku i vërtetë dhe gjaku sintetik.

“Nëse mushkonjat nuk ishin në gjendje të zbulonin shijen e gjakut, në teori ato nuk mund të transmetonin sëmundje”, tha njëra nga studiuesit kryesorë, Veronica Jove.

Sipas Leslie Vosshall, shefe e laboratorit në Institutin Mjekësor Howard Hughes në Universitetin Rockefeller, tha se rezultatet e studimit mund të parashikojnë krijimin e aromave kundër mushkonjave që mund të ndërhyjnë në shijen e tyre për t’u ushqyer me gjak.

Lexo po ashtu:  Sa çokollatë e zezë duhet të konsumohet në ditë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!