Njerëzit kanë dy grupe dhëmbësh gjatë gjithë jetës, dhëmbët e fomijërisë dhe dhëmbët e përhershëm

Dhëmbët janë kockat më të vështira në trup, por prishja e dhëmbëve dhe acidet që gjenden në ushqimin dhe pijet tona çojnë në humbjen e smaltit të dhëmbit, që është substanca e mineralizuar që mbron sipërfaqen e tyre.

Kur gjenerohen, qelizat që prodhojnë smalt vdesin menjëherë, dhe ajo gërryen, prishet dhe nuk mund të rigjenerohet përsëri.

Ju pëlqen!

Sidoqoftë, shkencëtarët kinezë kanë krijuar një tretësirë të lëngshme në gjendje që të rritet përsëri sipërfaqja e vështirë e jashtme e smaltit të dëmtuar të dhëmbëve duke përdorur një material që imiton procesin e mineralizimit natyral të shtresës së jashtme mbrojtëse të dhëmbëve.

Ky xhel i ri në të vërtetë bën riparimin e smaltit në vetvete, pasi që metoda përsërit procesin e biomineralizimit me anë të së cilës qelizat e njohura si ameloblastet lëshojnë proteina që përfundimisht bëhen smalt.

Lexo po ashtu:  Mësoni të keni vetëbesim, këto pesë ‘truke’ psikologjike do t’ju ndihmojnë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!