Shkencëtarët flasin për një eksperiment të suksesshëm. Pas koncertit në Barcelonë, i cili mblodhi krah për krah – megjithëse me një maskë Ffp2 – rreth 5,000 spektatorë, ekspertët spanjollë nuk gjetën “asnjë shenjë” infeksioni nga ngjarja masive, një nga tubimet më të mëdha që u zhvillua në Evropë që nga fillimi i pandemisë.

Asnjë shenjë e një zinxhiri të transmetimit duke filluar nga stendat, as e niveleve më të larta të infeksionit pas ‘testit maksi në të hapur’, midis njerëzve që morën pjesë në të muajin e kaluar. Gjashtë rezultuan pozitivisht për Covid 14 ditë pasi morën pjesë në koncert, sipas raporteve nga ‘BBC’ në internet, por studiuesit arritën në përfundimin se 4 prej tyre ishin infektuar diku tjetër, jo gjatë ngjarjes. Dhe incidenca ishte akoma më e ulët se ajo e vërejtur në popullatën e përgjithshme.

5000 adhuruesit e bendit ‘Love of Lesbian’, të cilët kishin performuar në koncertin që u bë një projekt kërkimor, kishin marrë pjesë në performancë pasi kishin rezultuar negativisht për testin Covid-19. Të gjithëve iu dha një maskë e re Ffp2 në hyrje: gjatë gjithë koncertit njerëzit kishin veshur pajisjen mbrojtëse pa mbajtur distancën shoqërore.

Lexo po ashtu:  Tommaso Vitale: Nuk ka ndryshim në mandatin e KFOR-it në Kosovë
Ju pëlqen!

Shkalla e infeksionit midis pjesëmarrësve ishte gjysma e asaj që shihej në mesin e njerëzve të së njëjtës grup moshë në Barcelona, ​​vunë në dukje studiuesit. “Nuk ka asnjë shenjë që sugjeron që” transmetimi i virusit “ka ndodhur gjatë ngjarjes,” tha Josep Maria Llibre, një ekspert i sëmundjeve infektive. Një lajm (i mirë) që vjen në një kohë kur disa vende po kërkojnë mënyra për të rihapur ose relaksuar masat dhe për të organizuar ngjarje publike në mënyrë të sigurt. (repubblica)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!