Për të implementuar metodën duhet më shumë kohë sesa goditja e tij. Megjithatë do të nevojitet një mjet emergjent në rast se asteroidi hyn në kursin e përplasjes me Tokën.

Shumica e zgjidhjeve të propozuara për të shmangur përplasjen e asteroideve me Tokën është ndryshimi i kursit të tyre duke i goditur, por shkencëtarët shqetëson se nga goditja mund të shkaktohet edhe fragmentimi i tyre ku një pjesë e tij mund të përfundojë duke goditur planetin tonë.

Tashmë hulumtuesit e Universitetit të Floridas kanë gjetur një zgjidhje më të sigurtë. Ata propozojnë një sistem i cili do të tërhiqte asteroidet jashtë kursit të përplasjes me Tokën.

Ju pëlqen!

Ndërsa është e pamundur testimi i kësaj metode në kushte reale, shkencëtarët kanë përdorur një version të simuluar të asteroidit Bennu. Ekipi thotë se metoda ka funksionuar në kushte të ndryshme.

Për të implementuar metodën duhet më shumë kohë sesa goditja e tij. Megjithatë do të nevojitet një mjet emergjent në rast se asteroidi hyn në kursin e përplasjes me Tokën.

Lexo po ashtu:  Shkrimtarët më të famshëm në botë, të cilëve i’u refuzua çmimi Nobel!

Shkencëtarët filluan zhvillimin e kësaj metode për shkak të asteroidit Apophis që do të kalojë afër Tokës në 2029. Edhe pse ata thonë se një përplasje me shumë gja nuk do të ndodhë, inxhinierët Amerikanë në Masaçusets kanë zhvilluar një hartë në rast se ndodh e kundërta.

Asteroidi do të kalojë pranë Tokës më 13 Prill 2029, një trup qiellor që fluturon me 30 kilometra në sekondë.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!