Shkencëtarët izraelitë po punojnë me një ilaç të ri, që mund të trajtojë shkakun kryesor të diabetit të tipit 2: rezistenca e insulinës. Ilaçi quhet Zygosid-50. Shkaqet e diabetit të tipit 2 nuk janë plotësisht të njohura për mjekët. Ka faktorë si obeziteti, stili i jetës, ushqimet e pashëndetshme dhe plakja, të cilat e shtojnë rrezikun e prekjes nga kjo sëmundje.  

Ka gjithashtu një lidhje me diabetit të tipit 2 dhe etnisë apo historisë familjare. Është një kombinim faktorësh gjenetikë dhe mjedisorë, edhe pse ka ndryshime mes rajoneve të botës”, thotë bashkëthemeluesi i Concenter BioPharma, prof. Mottie (Mordechai) Chevion.

Sipas statistikave të dhjetorit të vitit të kaluar, në botë janë 463 milionë njerëz të diagnostikuar me diabet. Prej tyre, rreth 95% kanë diabet të tipit 2. Deri në vitin 2045 pritet një rritje me 51% e rasteve të diabetit, që do të thotë se rreth 700 milionë raste do të diagnostikohen. Kostoja ekonomike e trajtimit të kësaj sëmundjeje është e madhe.

Ju pëlqen!

Me Zygosid-50, ne propozojmë përdorimin e një ilaçi të ri, që do të jetë në formën e një pilule që merret nga goja, si ilaç që nuk ka nevojë të shoqërohet me të tjerë”, thotë Chevion.

Diabeti bën që niveli i glukozës në gjak, i quajtur ndryshe sheqeri në gjak, të jetë shumë i lartë. Glukoza e gjakut është burimi kryesor i energjisë së një personi dhe vjen nga ushqimi. Insulina, një hormon i prodhuar nga pankreasi, ndihmon glukozën nga ushqimi të futet në qeliza për t’u përdorur për energji. Kjo do të thotë që për të njëjtin nivel të insulinës që prodhohet, nuk ka infiltrim të mjaftueshëm të glukozës në muskuj. Insulina është ajo që lehtëson infiltrimin e glukozës në muskuj. Diabeti shfaqet kur insulina nuk është në gjendje të mbështesë depërtimin e glukozës në muskuj.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!