Evropa pati verën e saj më të ngrohtë të regjistruar këtë vit, megjithëse vetëm me një diferencë të vogël mbi dy temperaturat e mëparshme më të larta për qershor-gusht, thanë shkencëtarët e Bashkimit Evropian.

Shërbimi i BE-së për Ndryshimet Klimatike Kopernikus tha se temperatura mesatare e ajrit në qershor-gusht ishte afër 1.0C mbi mesataren e viteve 1991-2020, duke e bërë atë më të nxehtën në grupin e të dhënave të saj. Verat e mëparshme më të ngrohta, 2010 dhe 2018, ishin 0.1C më të ftohta.

Temperatura e verës 2021 shënon piketën më të fundit në një prirje afatgjatë të ngrohjes globale pasi emetimet e gazrave serë ndryshojnë klimën e planetit.

Ju pëlqen!

Regjistrimet e Kopernikut kthehen në 1950, por kontrollohen me të dhëna të tjera që datojnë në mesin e shekullit të 19-të.

Ai tha në një deklaratë se, globalisht, gushti i vitit 2021, së bashku me gushtin 2017, ishte i treti më i nxehti i regjistruar me një temperaturë pak më shumë se 0.3 gradë Celsius, sesa mesatarja e viteve 1991-2020.

Lexo po ashtu:  Sulmohet Ambasada saudite në Hagë

Për Evropën, gushti 2021 ishte afër mesatares 1991-2020, por me kushte të kundërta në të gjithë kontinentin. Këto përfshinin temperaturat maksimale rekord në vendet mesdhetare, temperatura më të larta se mesatarja në lindje dhe përgjithësisht temperatura nën mesataren në veri.

Më herët, grupet e gjelbërta bënë thirrje që konferenca COP26, e cila u shty nga viti i kaluar për shkak të krizës COVID dhe është planifikuar të mbahet nga 31 tetor deri më 12 nëntor në Glasgow, që të shtyhet.

Në mënyrë tipike delegatët nga më shumë se 190 vende marrin pjesë në bisedimet vjetore, megjithatë shumë vende po përballen me COVID-19 dhe kombet më të varfra që luftojnë për të hyrë në vaksina, ato duhet të shtyhen, tha Rrjeti i Veprimit për Klimën (CAN).

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!