Një trajtim i ri eksperimental mund të lejojë një ditë që njerëzit të kenë dhëmbë të rinj – nëse kërkimi i parë me kafshë në laborator vazhdon dhe është i suksesshëm.

Shkencëtarët nga Universiteti Kyoto i Japonisë dhe Universiteti Fukui kanë zhvilluar një trajtim me antitrupa monoklonale që e bën trupin të nxjerrë dhëmbë të rinj, tregoi një studim i botuar muajin e kaluar në revistën Science Advances.

Nëse këto eksperimente vazhdojnë të jenë të suksesshme, kjo përfundimisht mund të na sigurojë një mënyrë për të rivendosur dhëmbët që kemi humbur në moshën e rritur ose ata që mungojnë nga fëmijëria për shkak të mangësive të lindura.

Ju pëlqen!

Por kjo është një sfidë “e ndërlikuar”. Gjenet që ndikojnë në rritjen e dhëmbëve kanë efekte të gjera në zhvillimin e të gjithë trupit dhe disa nga trajtimet e para në të vërtetë kanë shkaktuar më shumë dëme kongjenitale në minjtë laboratorikë, por më pas ekipi hulumtues ka mundur të korrigjojë këto mangësi, thuhet në deklaratë.

Lexo po ashtu:  Ftesa orgjiniale e Berishës për deputetët qe nuk i janë bashkuar ende

Ekipi zbuloi se bllokimi i një gjeni të quajtur USAG-1 çon në rritjen e aktivitetit të proteinave morfogjenike të kockave (BMP), një molekulë që përcakton se sa dhëmbë do të rriten, duke lejuar minjtë e rritur të riparojnë ato që u mungojnë.

Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë para se të mund të testohen tek njerëzit, por suksesi i vazhdueshëm në provat e ardhshme do të ishte një shenjë premtuese për të ardhmen e trajtimeve klinike që do të na lejonin të rikuperonim natyrshëm dhëmbët e humbur.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!