Shkencëtarët ka një shpjegim të ri për atë që gjeneroi jetën në Tokë. Sipas një studimi të ri, era diellore mund të jetë një nga forcat përgjegjëse që ka bërë të mundur sigurimin e molekulave të ujit, të nevojshme për të krijuar oqeanet, lumenjtë dhe liqenet e Tokës.

Luke Daly, lektor i Gjeoshkencës Planetare në Universitetin e Glasgow, doli në këtë përfundim, i cili është botuar në Nature Astronomy. Sipas Daly, era diellore luajti një rol vendimtar në sjelljen e molekulave të mjaftueshme të ujit në planetin tonë.

Sipas studimeve të deritanishme, uji në Tokë erdhi përmes asteroideve që goditën planetin.

Ju pëlqen!

Por Daly e hedh poshtë këtë shpjegim, duke theksuar se sasia e madhe e ujit në Tokë nuk mund t’u atribuohet asteroideve, të cilët kanë më shumë hidrogjen të rëndë në përbërje.

Sipas Daly, Dielli ka nivele shumë të ulëta të hidrogjenit të rëndë, të quajtur deuterium. Sipas tij, erërat diellore kanë ndihmuar në transportimin e molekulave H20 nga Dielli në pluhurin që ai mbledh. Si i tillë, pluhuri transferoi H20 edhe në sipërfaqen e asteroideve.

Lexo po ashtu:  A e dini pse punonjësve të kafeneve të famshme nuk u lejohet të hedhin parfum?

Të dhënat u mblodhën nga mostrat e asteroideve të kapur nga misioni japonez Hayabusa në vitin 2010. Gjatë inspektimit të tyre, studiuesit zbuluan se “shtresa e dëmtimit” e asteroideve tregon molekulat H20. “Këto molekula mund të kenë ardhur vetëm nga era diellore, thotë Daly.

“Sistemi i hershëm diellor ka qenë një re pluhuri”, thotë Daly për Inverse. “Ka pasur tonelata të tëra  grimcash të vogla pluhuri që fluturonin pranë këtyre asteroideve, që janë ndikuar nga një Diell shumë i ri energjik.”

Daly shpjegon se Dielli e “mbolli” hidrogjenin në pluhur. Ndërsa ky i fundit e kaloi në asteroide. Toka e thithi pluhurin dhe më pas erdhën asteroidet. Të dyja këto prodhuan rezervat e ujit që ne shohim sot.

Studimi nuk është thjesht një hap përpara për origjinën e jetës në Tokë. Ai mund të hapë perspektivat e shkencëtarëve për të zbuluar më shumë mbi mundësinë e jetës në planetë të tjerë.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!