Keni kaligrafi të keqe? Do të thotë që ju jeni të veçantë!

Një studim zbuloi një përfundim të papritur që menjëherë u bë viral në mediat sociale. Kush ka një kaligrafi të keqe është më i zgjuar, zbulon një studim i fundit.

Nëse jeni në këtë kategori dhe ndiheni të pakëndshëm për shkrimin tuaj “të shëmtuar”, konsiderojeni veten me fat sepse ky studim amerikan zbuloi se ata në këtë kategori kanë një inteligjencë mbi mesataren.

Ju pëlqen!

Studimi u zhvillua në Shtetet e Bashkuara dhe zbuloi një përfundim të papritur që u bë menjëherë jetik për mediat sociale. Është e vërtetë që drejtshkrimi dhe kaligrafia janë tipare të rëndësishme të të shkruarit, si dhe të estetikës, kjo është arsyeja pse shumë ndjehen të shqetësuar për mënyrën e tyre të nxituar dhe të paqenë të të shkruarit. Por tani ju mund të ndaloni ta bëni atë sepse studimi ka zbuluar se jeni më të zgjuar.

Studiuesit tregojnë se njerëzit që shkruajnë në një mënyrë të hutuar, të nxituar dhe të çrregullt kanë një nivel të lartë të inteligjencës (IQ) sesa njerëzit e tjerë, veçanërisht ata që janë vlerësuar për shkrimet e tyre të bukura.

Lexo po ashtu:  Tesla rrit çmimet e makinave në SHBA dhe Kinë pasi Elon Musk paralajmëron për presionin e inflacionit!

Studimi u botua në Revistën Amerikane të Psikologjisë ku theksohej se ata me shkrim të dobët zakonisht i japin përparësi informacionit që po përpunojnë dhe jo si të shkruajnë.

Për më tepër, studiuesit zbuluan se truri juaj funksionon me një shpejtësi më të lartë se duart, shumë priren të shkruajnë shkurtime për këtë arsye. Në këtë studim morën pjesë fëmijë që kryenin disa ushtrime, hipotezat e studiuesve u konfirmuan.

Shkurt, tani e tutje, nëse dikush ju ngacmon për kaligrafinë tuaj të keqe, ju keni një mënyrë të re për të mbrojtur veten: flisni me ta për këtë studim! /

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!