Shkencëtarët pohojnë se martesa mund të jetë e mirë për zemrën tuaj në më shumë se një mënyrë. Përveçse të bën të ndihesh i dashuruar, një partner afatgjatë mund të ulë rrezikun e vdekjes nga dështimi i zemrës. Studiuesit zbuluan se burrat që nuk martohen kurrë kanë më shumë se dy herë më shumë gjasa të vdesin nga sëmundja sesa ata që janë të martuar. Studiuesit gjurmuan normat e mbijetesës në 94 amerikanë të cilët u diagnostikuan me sëmundjen gjatë një dekade.

Dr Katarina Leyba, nga Universiteti i Kolorados, tha:Ekziston një lidhje midis statusit të marrëdhënies së një personi dhe prognozës së tyre klinike. Ndërsa popullsia jonë po plaket dhe po jeton më gjatë, është e rëndësishme të përcaktohet se si t’i mbështesim më së miri dhe kjo mund të mos jetë aq e lehtë sa marrja e një pilule. Ne duhet të mendojmë për pacientët tanë jo vetëm për sa i përket faktorëve të tyre të rrezikut mjekësor, por edhe kontekstit të jetës së tyre.

Lexo po ashtu:  Gruaja ndahet nga burri tre minuta pas kurorëzimit për shkak të mënyrës se si ai e quajti

Normat e martesave në Mbretërinë e Bashkuar kanë rënë për dekada me më pak dasma në 2019 se çdo vit që nga viti 1893. Studimet e kaluara kanë zbuluar se të qenit i martuar rrit shëndetin dhe çon në një jetë më të gjatë, veçanërisht për meshkujt. Të kesh një bashkëshort redukton vetminë dhe problemet e shëndetit mendor, gjë që ndihmon në uljen e rrezikut të presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

Ju pëlqen!

Studimi i Dr Leyba përdori të dhëna nga 6800 njerëz dhe krahasoi shëndetin dhe statusin e tyre martesor. Meshkujt e diagnostikuar me dështim të zemrës kishin 2.2 herë më shumë gjasa të vdisnin brenda pesë viteve nëse ishin beqarë gjatë gjithë jetës sesa nëse ishin të martuar. Ajo sugjeroi që burrat kanë më shumë gjasa t’i përmbahen mjekimeve, të mbajnë takimet e mjekut dhe të kenë një shëndet më të mirë të përgjithshëm.

Statusi i martesës nuk ndikoi në rrezikun e vdekjes së grave me dështim të zemrës. Rreth 900,000 britanikë e kanë këtë sëmundje, e cila është e pashërueshme dhe bën që muskujt të bëhen shumë të dobët ose të ngurtësuar për të pompuar gjakun siç duhet.

Lexo po ashtu:  Mësuesja i detyroi nxënësit të mbanin patate në çanta 1 javë rresht… Ja vlejti eksperimenti!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!