Qeveria e Kosovës në mbledhjes e sotme ka shkarkuar bordin e drejtorëve të Telekomit të Kosovës.

Në arsyetimin e këtij propozimi, ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Rozeta Hajadari tha se për këtë vendim e kanë mbulesën ligjore.

“Të shkarkohen bordi i drejtorëve në Telekom, shfuqizohen disa nga vendimet e qeverisë së kaluar për emërimin e drejtorëve. Drejtorët  duhet të shkarkohet për mos përmbushjen e punës, ata kanë shkelur detyrat, duke emëruar dhe punësuar të njerëz dhe shpenzime të tepërta. Nën tre edhe rezoluta e Kuvendit të Kosovës e parasheh shkarkimin e tyre”, tha ajo.

Ju pëlqen!

Për arsyetimin e këtij vendimi, foli edhe kryeministri, Albin Kurti, i cili tha se në bazë të raporteve të auditimit janë plotësuar kushtet për shkarkimin e bordit të drejtorëve

Kabineti qeveritar po ashtu  vendosi që të ndryshohet projektllegullorja për fushat e përgjegjësisë për Zyrën e Kryeministrit dhe ministrive, ku me këtë do t’i shtohen kompentencat e kryeministrit, do të ketë kodit të ri të mirësjelljes për të emëruarit politik. Derisa gjithë ministrave iu kërkua që në mbledhjen të sjellin pikëpamjet e tyre për këtë rregullore të re.

Lexo po ashtu:  Kryeministri Kurti priti në takim z.Arianit Shehu, ligjërues dhe ekspert ndërkombëtar

Mbledhja e Qeverisë është duke vazhduar.

Nis mbledhja e Qeverisë Kurti, priten shkarkime

Ka filluar mbledhja e Qeverisë së Kosovës.

Mbledhja e kryesuar nga kryeministri Albin Kurti ishte paraparë të fillojë në ora 15:30, por që nisi me vonesë.

Njëkohësisht duhet përkujtuar që në paralajmërimin e mbledhjes nuk është bërë e ditur arsyeja që qoj Kurtin të mbledhë ministrat e tij pasditen e sotme.

Por në këtë mbledhje pritet të merret vendim për shkarkimin e Bordit të Post-Telekomit të Kosovës, si dhe të disa zyrtarëve nëpër ministri.

 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!