Infarkti nuk shkaktohet vetëm nga akumulimi i kolesterolit në arterie apo me kalimin e viteve, por edhe prej disa rrethanave të tjera. Më poshtë sjellim katër shkaqe të cilat shkaktojnë infarktin.

Vapa – Veçanërisht në zonat buzë detit dhe lumit, ku ajri është i rëndë dhe i lagësht e bënë gjakun më të rënduar. Këshillohet të mos dilet në orët e pikut dhe ta luftoni vapën duke pirë sa më shumë ujë.

Uji i nxehtë – Çuditërisht dushi i ngrohtë ka efekt njëlloj si dielli. Uji i ngrohtë rrit presionin në arterie dhe favorizon infarktin.

Ju pëlqen!

Ngrënia gjatë natës – Këshillohet shpesh që të mos hahet asgjë pas orës 19.00 të darkës, pasi ngrënia në orët e vona të natës e dëmton seriozisht zemrën.

Trishtimi – Nëse ndiheni të trishtuar për diçka që nuk shkon mirë, kërkoni ndihmë. Ndjenja e trishtimit dëmton seriozisht zemrën, për shkak të rritjes së hormonit të stresit.

Lexo po ashtu:  Ekzistojnë 2 lloje lumturish…por ne ndjekim atë të gabuarën!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!