1. Ju shkon mendja shpesh për të ngrënë gjëra të ëmbla

Sa më shumë sheqer të hash, aq më shumë të hahet. Kjo nuk ndodh vetëm sepse shqisa e shijes është adaptuar dhe ju bën të keni nevojë për të njëjtën shije, por dhe sepse sheqeri ju jep shumë energji, ndjekur direkt nga një pafuqi, si të ishte një drogë. Kjo i shkakton trupit të kërkojë më shumë sheqer.

  1. Shfaqen akne në lëkurë

Disa njerëz janë të ndjeshëm ndaj ngritjes së insulinës në gjak nga konsumimi i sheqerit, gjë që mund të shkaktojë një parregullsi të hormoneve që çon deri në shfaqjen e akneve.

  1. Keni humor më të keq se zakonisht

Pafuqia që vjen pas rënies së energjisë së shkaktuar nga konsumimi i sheqerit, mund të shkaktojë ndryshime të humorit dhe t’ju bëjë të irrituar.

  1. Keni shtuar në peshë
Ju pëlqen!

Sheqeri i tepërt ka kalori të tepërta, dhe meqe nuk ka proteina apo fibra, nuk ju ngop. Gjithashtu shkakton çlirimin e insulinës, një hormon që luan një rol të rëndësishëm në shtimin në peshë dhe në diabet.

  1. Mendja juaj bëhet e paqartë, sidomos pas një vakti

Kjo paqartësi është simptomë e zakonshme e sheqerit të ulët në gjak. Kur konsumon shumë sheqer, nivelet e sheqerit në gjak rriten dhe ulen me shpejtësi, në vend që kjo të ndodhë në mënyrë graduale.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.