Konkurset në Instagram janë mjeti i përsosur për të rritur dukshmërinë e markës dhe për të rritur ndjekësit tuaj në internet. Një ndër format kryesore të marketingut në rrjetet socialë është edhe Giveaway e cila krijon konkurse ku pjesëmarrësit duhet të ftojnë shokët e tyre që të pëlqejnë faqen pasi mund të jenë ata fitues të dhuratës

Nëse jeni duke bërë një Giveaway në vend që përdoruesit të rivendosin imazhin tuaj dhe të etiketojnë llogarinë tuaj të markës, bëheni më të lehtë për të gjurmuar rezultatet dhe për të sjellë ndjekës të rinj drejtpërdrejt në Instagramin tuaj. Kërkojuni atyre që ta etiketojnë një shok ose dy që kanë nevojë për produktin tuaj në jetën e tyre, në një koment në postim. Lehtësimi i pyetjes mund të nxisë më shumë vrull konkurrencës ndërsa shpresojmë që të rritet numri i ndjekësve tuaj në proces.

Përcaktoni qëllimin tuaj

Ju pëlqen!

Një dhuratë pa një qëllim është si një filxhan pa kafe: zhgënjyese, e paefektshme dhe shumë e trishtuar për personin që e mban atë. Ja disa synime që zakonisht përdoren nga markat:

 • Drejtoni më shumë trafik në internet
 • Tërhiqni audiencën tuaj të synuar
 • Rritni ndjekësit
 • Fitoni avantazh nga konkurrentët
 • Rritni ekspozimin / vetëdijesimin e markës
 • Merrni përmbajtje të gjeneruar nga përdoruesi
 • Krijoni gumëzhitje për një produkt të ri ose fillimin e një produkti
 • Rritni angazhimin
 • Filloni shitjet sa më shpejtë
 • Rritni pajtimtarët me email
 • Ndërtoni marrëdhënie / ambasadorë të markës
 • Krijoni rregulla zyrtare

Çdo dhuratë në Instagram ka nevojë për një sërë rregullash zyrtare që jo vetëm që mbrojnë markën tuaj, por sigurojnë që të përmbushni gjithashtu udhëzimet e brendshme të Instagramit. Gjithashtu këshillohet që markat të kontrollojnë ligjet dhe rregulloret lokale për promovime në zonën tuaj dhe sigurohuni që të postoni qartë rregullat tuaja zyrtare ku hyrësit në konkurs mund t’i lexojnë ato plotësisht.

Përqendrohuni te vlera

Etiketimi i miqve dhe komenti për të hyrë në një konkurs për dhuratë tregojnë në Instagram që llogaria juaj u ofron vlera ndjekësve të saj. Me përqendrimin gjithnjë e në rritje të Facebook-ut mbi komentet dhe komunitetin në platformat e tyre, konkurset në Instagram dhe dhuratat janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të shtuar vlera për audiencën tuaj besnike. Konkurset gjithashtu mund të ndihmojnë markën tuaj të krijojë angazhim nga ndjekësit tuaj në komente.

Promovimi

Sa më shumë të promovoni dhuratën tuaj, aq më të mëdha janë shanset për të arritur qëllimin tuaj. Dërgoni një e-mail në listën tuaj të marketingut, promovoni në kanalet e tjera sociale, shkruani një postim në blog, lejojini punonjësit tuaj ta ndajnë në rrjetet e tyre. Merrni fjalën në lidhje me dhuratën tuaj, thjesht sepse po mbahet në Instagram nuk do të thotë se e gjithë promovimi duhet të qëndrojë brenda asaj platforme.

Pavarësisht se çfarë qëllimi keni zgjedhur për dhuratën tuaj, qëllimi kryesor i biznesit tuaj gjithmonë do të jetë shitja. Kjo është arsyeja pse markat nuk duhet ta humbasin atë fokus.

Bashkoni forcat për të arritur më tej

Pse të shkoni vetëm pas qëllimit tuaj vetëm kur mund të bashkëpunoni me një markë plotësuese? Konkurset në Instagram janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të arritur rritjen e markës edhe në raste bashkëpunimi pasi secila markë përfiton nga fuqia e njëra tjetrës.

Vëzhgimi

Nëse vendosni që ndjekësit të lënë një koment për të hyrë ose etiketuar një mik për një shans për të fituar, përcaktimi i pikave të hyrjes në konkursin tuaj duhet të jetë strategjik dhe i përqendruar në qëllime.

Bëhuni krijues

Instagram ka karakteristika që e bëjnë më të lehtë që markat të mos bazohen vetëm në konkursin themelor për të arritur qëllime më të matshme. Kjo është arsyeja pse sugjerohet që markat duhet të përdorin Instagram Stories në avantazhin e tyre kur japin një dhuratë.

Siç e keni parë në shembujt e mësipërm, dhuratat mund të rrisin shitjet, të rritin angazhimin, të rritin vetëdijen dhe shumë më tepër për sa kohë që mbani mendjen tuaj mbi qëllimin tuaj dhe qëllimin tuaj në mendjen tuaj.

Prandaj, shkoni përpara, jini egoist kur bëhet fjalë për dhuratën tuaj të ardhshme duke pyetur me besim, “çfarë është në të për mua?” Duke vepruar kështu do të siguroni që dhurata juaj të jetë e dobishme për të dy, ndjekësit tuaj dhe biznesin tuaj.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!