Duke reaguar për shembjen e Teatrit Kombëtar, anëtarja e Kryesisë së PD-së, Grida Duma shkruan se Shqipëria përjeton sot shkërrmoqjen me brutalitet të çdo norme që garanton liritë dhe të drejtat e qytetarëve!

Duma thotë se ndërsa perëndimi ruan teatrot e veta të vjetra me policë nga vizitorët e turistët, në Shqipëri barbarët kthejnë në pluhur historinë.

Reagimi i plotë:

Ju pëlqen!

Shqipëria, jo vetëm Tirana, lëngon sot shkërmoqjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe bashkë me të shkërrmoqjen me brutalitet të çdo norme që garanton liritë dhe të drejtat e qytetarëve!

Në atë shesh miliarda kokrriza pluhuri po shpërbëjnë në ajër dhjetra e dhjetra vite energji të njerëzve që i dhanë shpirt shpirtit të shqiptarëve.

Ndërsa perëndimi i ruan teatrot e veta të vjetra me policë nga vizitorët e turistët; ruan dhe një copë suvaje të rënë si një copë historie të dëshmuar, barbarët kthejnë në pluhur historinë.

Prapë edhe prapë!

Kush nuk di nga vjen mund ta çosh kudo; mund ta degdisësh në honet e dreqit.

Kush nuk di sa vlen mund ta shkatërrosh kurdo.

Sot Shqipëria është zgjuar me një pjesë të vetes të zhdukur por historia e saj do të veprojë dhe do ta bërtasë ndryshe vrasjen passhpine.

Për këdo që ironizon shqiptarët dhe historinë e tyre, me humbjen e teatrit kombëtar, i duhet kujtuar që ky vend i ka tejkaluar mallkimet e veta duke mbijetuar nga lashtësia duke u ringritur ndaj çdo fatkeqësie!

Kështu do të ndodhë përsëri!

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!