Shembet shtëpia ku ka jetuar Nexhmije Hoxha. Gruaja e Enver Hoxhës ka jetuar në këtë banesë që kur u largua nga Blloku, në vitin 1994, deri në ditën e fundit të jetës së saj, më 26 shkurt të këtij viti.

Më parë kjo ndërtesë ka qenë godina e ish-reparteve ushtarake dhe ish-pularisë, ndërsa sot një pjesë është privatizuar nga banorët.

Shtëpia ndodhej në zonën ku do të kalojë projekti i Unazës së Madhe.

Lexo po ashtu:  Luftën në Ukrainë nuk e provokoi vetëm Rusia
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!