Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe Departamenti i Shtetit këshilluan të hënën kundër udhëtimit në Gjermani dhe Danimarkë për shkak të një numri në rritje të rasteve të COVID-19 në ato vende.

CDC e ngriti rekomandimin e saj të udhëtimit në “Niveli i katërt: Shumë i lartë” për dy vendet europiane, duke u thënë amerikanëve se duhet të shmangin udhëtimin atje, ndërsa Departamenti i Shtetit lëshoi ​​këshilla paralele “Mos udhëtoni” për të dy vendet.

CDC aktualisht liston rreth 75 destinacione në mbarë botën në Nivelin e Katërt, me shumë vende europiane në listë duke përfshirë Austrinë, Britaninë, Belgjikën, Greqinë, Norvegjinë, Zvicrën, Rumaninë, Irlandën dhe Republikën Çeke.

Ju pëlqen!

Kancelarja gjermane Angela Merkel u tha udhëheqësve të partisë së saj konservatore se masat që po ndërmerren për të ndaluar përhapjen e koronavirusit në ekonominë më të madhe të Europës ishin të pamjaftueshme dhe se duheshin ndërmarrë veprime më të forta.

Numri i rasteve në Gjermani ka qenë në rritje, veçanërisht në mesin e të moshuarve, dy vaksinat e para të të cilëve ishin në fillim të vitit, dhe midis fëmijëve që nuk kanë të drejtë për vaksinim.

Në fillim të këtij muaji, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se vendet europiane duhet të punojnë më shumë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit ndërsa vdekjet dhe rastet e reja rriten.

Gjermania tashmë ka vendosur të kufizojë pjesë të mëdha të jetës publike në zonat ku spitalet po mbushen me pacientë me COVID-19.

CDC uli veçmas këshillat e udhëtimit për COVID-19 nga Niveli i Katërt në “Niveli i Tretë: i Ulët” për Izraelin, Arubën, Ishujt e Virgjër të SHBA, Curacao dhe Guadeloupe.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.