Kulla e kontrollit dhe monitorimit, dhuruar Kroacisë nga qeveria amerikane, u prezantua sot në terrenin e trajnimit ushtarak “Eugen Kvaternik” afër Slunj.

Ajo gjithashtu demonstroi aftësinë për të kontrolluar mbështetjen e afërt të ajrit (JTAC) me tre aeroplanë F-16 të SHBA dhe dy helikopterë Kiowa Warrior të Forcave Ajrore Kroate (HRZ).

“Demonstrimi i sotëm tregoi forcën e re të ushtrisë kroate, ku ne pamë aftësitë mbresëlënëse të trupave tona, të cilët vendosën avionët F-16 amerikanë, ndërsa, nga ana tjetër, kontrollorët amerikanë vendosën helikopterët tanë Kiowa Warrior. Kjo është një arritje e madhe, dhe kjo është se si ne krijojmë partneritet dhe ndërtojmë një ushtri të fortë dhe të fuqishme,” tha ministri i Mbrojtjes së Kroacisë Damir Krstiçeviq pas prezantimit.

Ju pëlqen!

Krstiçeviq theksoi se përdorimi i kullës në trajnimin HRZ do të përmirësojë trajnimin e ekuipazheve të helikopterëve Kiowa dhe, në të ardhmen e afërt, trajnimin e ardhshëm të ekuipazheve të helikopterëve Black Hawk dhe pilotët e avionëve të rinj luftarakë.

“Ne po investojmë vazhdimisht në Forcat e Armatosura kroate, terrenet ushtarake dhe kazermat në mënyrë të pavarur, por edhe në bashkëpunim me aleatët tanë, dhe ne do të jemi të përkushtuar që të vazhdojmë ta bëjmë këtë,” tha ministri kroat, duke falënderuar të gjithë ata që morën pjesë në projektin e ndërtimit të kullës JTAC.

Lexo po ashtu:  "Shteti ka rezerva të mjaftueshme ushqimore"

Ambasadori i SHBA-së në Kroaci Robert Kohorst tha se SHBA është një aleat krenar i Kroacisë.

“Kulla para nesh është një simbol i mbështetjes së vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj Kroacisë në modernizimin e Forcave të Armatosura”, tha ai.

Range Control Tower, e ndërtuar nga Komanda amerikane e Forcave Ajrore të SHBA në Slunj, do të sigurojë mbikëqyrjen e sigurt dhe të suksesshme të stërvitjeve dhe ushtrimeve në qitjet luftarake.

Projekti i ndërtimit të kullës u financua me 850,000 dollarë. Kontrollorët e afërt të mbështetjes ajrore janë anëtarë të kualifikuar të Forcave të Armatosura, të cilët, nga një pozicion i veçantë, drejtojnë funksionimin e avionëve luftarakë që kryejnë mbështetje të ngushtë ajrore dhe operacione të tjera ajrore.

Ndërtimi i kullës së kontrollit dhe mbikëqyrjes u iniciua nga anëtarët e ushtrisë kroate dhe amerikane, pas viteve të bashkëpunimit në kryerjen e stërvitjeve dhe stërvitjeve të përbashkëta, njofton Ministria e Mbrojtjes e Kroacisë, transmeton KosovaPress.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!