Tani SHBA ka të paktën 2.467.837 raste me koronavirus dhe 125.039 vdekje të lidhura me pandeminë, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Vendi ka parë numrin e infeksioneve dhe shifrat e vdekjes të rriten në mënyrë dramatike këtë javë, duke çuar në ndalimin planeve të rihapjes dhe rikthimin e kufizimeve në disa shtete.

Të premten, SH.B.A. raportoi 45.225 raste të reja dhe 629 vdekje. Në total përfshihen raste nga të 50 shtetet, Rrethi i Kolumbisë dhe territoret e tjera të SHBA-së, si dhe rastet e riatdhesuara.

Ju pëlqen!

Nëse e shtuna sheh shifra të ngjashme, vendi mund të kapërcejë 2.5 milion raste dhe ekspertët e shëndetit paralajmërojnë se ky është vetëm fillimi i pandemisë.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!