Ministri Ekonomisë të Kosovës, Artane Rizvanolli, ka deklaruar se vendi po përballet me krizë energjetike për shkak të ndërprerjes së furnizimit nga Serbia.

“Serbia ka bllokuar linjat e energjisë me ne dhe kjo nuk është diçka e re. Megjithatë në një situatë krize si kjo, e përkeqëson më tej situatën. Provokon ngarkesë në rrjetet e vendeve të tjera po ashtu”, ka thënë Rizvanolli.

Sipas saj konsumi i energjisë në Kosovë ka arritur rekorde dhe është rritur me 14% në dy ditë nga 19 në 21 dhjetor të këtij viti. Nuk është e qartë se çfarë fature prodhon një veprim i tillë i Serbisë në Shqipëri por është e pritshme që nëse situata vazhdon, premtimi se çmimi i energjisë nuk do të rritet në vitin 2022, vështirë se mund të mbahet.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.