Serbia ngriti aktakuzë për krime lufte ndaj Nezir Mehmetajt, vjen reagimi i parë nga Vetëvendosje – kanë disa fjalë për kryeministrin Hoti

Prokuroria e Serbisë ka ngritur aktakuzë për krime lufte, kundër shtetasit të Kosovës, Nezir Mehmetaj, këtë e konfirmoi vëllai i të akuzuarit, Valon Mehmetaj.

E, lidhur me këtë, ka ardhur edhe reagimi i parë nga Lëvizja Vetëvendosje.

Ju pëlqen!

Është zëdhënësi, Arlind Manxhuka, i cili përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se kjo është një dëshmi se sip o trajtohen qytetarët e Kosovës nga ana e Serbisë.

“Pra, pasi ka hequr dorë nga reciprociteti, nga anëtarësimet në organizmat ndërkombëtar, Hoti i Qeverisë Koti sot deklaroi se dialogu nuk ka alternativë. Në anën tjetër, ja si trajtohen qytetarët e Republikës së Kosovës”, ka shkruar ai në Facebook.

Avokati i Mehmetaj, Sead Spahoviq ka thënë për Radion Evropa e Lirë se Mehmetaj po akuzohet për vepra të kryera pas qershorit, 1999, kur lufta kishte mbaruar dhe se akuzat ndaj tij nuk mund të lidhen me krime lufte.

Pra, pasi ka hequr dore nga reciprociteti,nga anetaresimet ne organizmat nderkombetar, Hoti i Qeverise Koti sot…

Slået op af Arlind ManxhukaOnsdag den 1. juli 2020

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.