Shaban Murati

Gazeta e njohur ruse “Novaja Gazeta” shkruan në datën 8 shkurt 2023 për implikimin e Serbisë në rrjetin agjenturor rus në Ballkan:

Ju pëlqen!

“Rusia iu hap nga Serbia dera e pasme në Ballkan. Zbulimi rus u lejua të ndërtojë një rrjet të gjërë agjenturor në Serbi, që pastaj të veprojë në gjithë territorin e gadishullit ballkanik. Agjentët rusë janë të interesuar për kujdesin ndaj politikave ballkanike, për të cilat janë studimet “Projekti i Raportimit për Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin”, publikuar ditët e fundit.

Përveç të paguar, që politikanë si lobistë të Kremlinit, agjentët rusë organizojnë dhe mbështesin organizatat financiare të ndryshme ekstremiste të të gjithëve, djathtas në Ballkan në pjesën më të madhe të ortodokse të tij. Rrjeti agjenturor rus është i pamasë dhe është i lidhur gjatë me pëlqimin e heshtur të kësaj serbe”.

Lexo po ashtu:  Kurti në Britani, takon Ministrin e Shtetit për Evropë dhe Amerikë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!