Senatori i Idahos, Jim Risch, anëtar në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka thënë të dielën se Kongresi duhet ta miratojë legjislacionin dypartiak që do të vendosë sanksione edhe më të ashpra ndaj Rusisë.

“Nga këndvështrimi im, do të doja të shihja sanksione për çdo bankë në Rusi. Mendoj se me atë që po ndodh atje, ne me të vërtetë nuk mund të jemi shumë të ashpër ndaj sanksioneve”, ka thënë ai për CNN.

Risch ka shtuar se sanksionet e vendosura deri më tani janë befasuese për shkak të efektit që kanë arritur, mirëpo ka shprehur dëshirën që të vazhdohet me vendosje të sanksioneve të tjera më të ashpra.

Ju pëlqen!

“Unë e kuptoj se çdo administratë dëshiron të ketë kontroll të plotë. Natyrisht, unë mendoj se Kongresi luan një rol në këtë. Unë do të doja të shihja disa gjuhë të kalojnë përmes Kongresit. Ne kemi luftuar me të. Ne kemi bërë një përpjekje me mirëbesim, por u afrua shumë, por nuk ia dolën plotësisht. Shikoni, ata po vendosin sanksionet e tyre. Sanksionet me të vërtetë na kanë befasuar për sa i përket sa, sa efektive kanë qenë dhe unë do të inkurajoja ata të vazhdojnë dhe të shkojnë në atë rrugë”, ka thënë ai.

Lexo po ashtu:  Parlamenti Evropian mirëpret aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!