Senatori amerikan, Bernie Sanders, ka thënë të hënën se “4 miliard dollarë SHBA dhuron çdo vit për ushtrinë e Izraelit e pastaj nga to shkelen të drejtat e njeriut”.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, politikani hebre në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kërkoi që “të ndalet shkatërrimi i Gazës”.

“Ne duhet të kërkojmë një armëpushim të menjëhershëm. Vrasja e palestinezëve dhe izraelitëve duhet të marrë fund”, ka shkruar ai.

Ju pëlqen!

Përndryshe, mijëra njerëz në kryeqendrat perëndimore po protestojnë që të ndalen ”sulmet izraelite në Gaza”.

Gjithashtu, disa shtete kanë dënuar sulmet e Hamasit me raketa në drejtim të Izraelit”.

Kësaj liste të dielën iu bashkua edhe Kosova përmes një komunikate të Ministrisë së Jashtme.

Lexo po ashtu:  Filloi Java Çame, “I love Çamëria” vendoset në Sheshin Skënderbej në Tiranë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!