Shefi i grupit parlamentar të LVV-së, Rexhep Selimi, e ka shpalosur në Kuvend projekt-rezolutën e tij për dialog.

“Projektrezoluta ka katër pika: Pika 1: Kuvendi i Kosovës rithekson se klarakteri unitar i Republikës së Kosovës është i paprekshëm dhe i pacenueshëm; Pika 2: Duke marrë parasysh faktet e konfirmuara lidhur me temën e trajtuar gjatë dialogimit të deritanishëm, atë të shkëmbimit të territoreve që janë në kundërshtim me obligimin Kushtetues për ruajtjen e Integritetit dhe Sovranitetit të Kosovës, Kuvendi i Kosovës kërkon nga institucionet përgjegjëse që në temën e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, në asnjë rrethanë e as nivel e format nuk mund të jenë çështje që lidhen me sovranitetin e vendit apo integritetin territorial, apo që synojnë krijimin e ndonjë pushtetit të tretë administrative; Pika 3: Kuvendi i Kosovës para çdo takimi në kuadër të dialogut me Serbinë duhet të miratojë platformën për dialog, që do të përfshijë parimet bazë në bazë të të cilave e do të zhvillohet dialopgu dhe do të votohet me 2/3 e votave të deputetëve; Pika4: Kuvendi i Kosovës kërkon hapjen e rrugës për një proces zgjedhor të lirë e demokratik nga i cili do të dilte qeveri legjitime e do të kishte legjitimitetin e përfaqësimit të vendit në dialog me Serbinë”, ka thënë Selimi.

Lexo po ashtu:  Flet Kurti: “Më kanë akuzuar pas luftës mua gjithmonë, 20 herë jam futur në burg kështu që për këto akuza nuk janë diqka të re për mua”
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!