Lewis Hamilton, pavarësisht gjashtë titujve kampion botëror në Formula 1, çdo sezon shpik një stil të ri drejtimi, në kërkimin e vazhdueshëm të zgjidhjeve që i lejojnë të përmirësohet. Piloti anglez i Mercedes ka treguar sekretin e tij, se si çdo vit bën ndryshime efikase, ndonjëherë edhe brenda të njëjtit sezon.

“Mund të përmirësohesh gjithnjë – ka thënë Hamilton -. Vitin e kaluar nuk i fituam të gjitha garat. Në disa raste ngecëm e janë të shumtë elementët që të cojnë tek fitorja. Ka gjithnjë zona në të cilat mund të përmirësohesh. Si pilot, mund të përmirësoj komunikimin me skuadrën time, mekanikët e djemtë e fabrikës. Por edhe si të ofroj përfaqësime më të mira”.

Në fakt përmirësimi i përket edhe teknikës së drejtimit: “E bëj cdo vit e edhe gjatë sezonit, sepse teknika po evoluohet. Këtë vit, për shembull, kemi të njëjtat gola të vitit të kaluar, por vitin e kaluar rezultuan një problem, kështu që ka ende teknika të buta që duhet të adaptoj, edhe me një makinë ndryshe. Kjo është pjesë e lojës, të jesh në gjendje të adaptohesh, kemi këtë makinë të re që askush nuk di akoma si da administrojë, por shpresoj të jetë fantastike”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!