Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott tha se Prishtina duhet të heqë taksën për mallrat nga Serbia, në mënyrë që të rifillojë dialogu në mes Beogradit dhe Prishtinës.

Scott gjithashtu theksoi se SHBA vazhdon ta njoh “udhëheqjen” e Bashkimit Evropian në dialog, shkruan B92.

I pyetur nëse SHBA do të zbatojë autoritetin e saj për të shtyrë Prishtinën që të kthehet në tryezën e bisedimeve, Scott theksoi se SHBA ende e njeh udhëheqjen e BE-së në proces dhe se është më e rëndësishme që të gjitha palët të kthehen në tryezën e negociatave. 

Lexo po ashtu:  Politika si “rrugë e shkurtër” për t’u bërë milioner
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!