Sipas ETNews, ora inteligjente e ardhshme e Samsung-ut (e quajtur paraprakisht Galaxy Watch 4) do të implementojë teknologji jo-invazive për të matur nivelet e sheqerit në gjak.

Kompania do të mbështetet në një sensor të matjes optike.

Samsung nuk do të jetë i vetmi që do të ofrojë këtë teknologji të dobishme, shkruan MekuliPress. Apple thuhet se do të përdorë të njëjtën teknologji në orën e saj të ardhshme inteligjente (Apple Watch Series 7).

Ju pëlqen!

Apple aktualisht po teston saktësinë dhe efikasitetin e matjes së glukozës në gjak përmes një ore inteligjente.

Ne e kemi parë këtë teknologji më parë, gjatë CES 20214.

Kompania japoneze Quantum Operation ka zbuluar një pajisje që pretendon të jetë monitori i parë jo-invaziv në botë i aftë për të matur vazhdimisht nivelet e glukozës, kur vihen në dorë.

Megjithëse teknologjia është shumë premtuese dhe mund të jetë një pajisje shtesë e orës inteligjente që shpëton jetën, Samsung dhe Apple së pari do të duhet të marrin aprovimin pë

Lexo po ashtu:  Rast spiunazhi, kryeministri bullgar Borisov paralajmëron dëbimin e diplomatëve rusë
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!