Gjatë ditës së djeshme është konfirmuar kandidatura e Sami Lushtakut për kryetar të Komunës së Skenderajt nga Partia Demokratike e Kosovës, e që drejtori i IKD-së Ehat Miftaraj, ka thënë se partia e tij mundet të ia konfirmon kandidaturën për kryetar, por Gjykata Kushtetuese ia ndalon një gjë të tillë.

Miftaraj përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” ka reaguar lidhur me kandidaturën e Lushtakut, duke thënë se në bazë faktit se të njëjtit iu është konfirmuar një dënim nga Gjykata e Apelit në vitin 2020.

Postimi i tij i plotë:

Ju pëlqen!

PDK mundet me ja konfirmu Sami Lushtakut kandidaturen per Skenderaj, ama Aktgjykimi i Gjykates Kushtetuese ia ndalon, marr per baze faktin se te njejtit iu ka konfirmu nje denim nga Gjykata e Apelit ne vitin 2020.

Kush eshte i denuar ne tre vitet e fundit me vendim te formes se prere, nga dita e mbajtjes se zgjedhjeve ka pengese juridike per te kandiduar qofte ne nivel qendror apo komunal.

Lexo po ashtu:  Fjalimi i plotë i Kurtit në Mynih, ku tha se Serbia duhet të çlirohet nga Kosova
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!