Të hënën bëhen 5 muaj që kur u shënua rasti i parë me virusin korona në Kosovë. Mobilizimi ishte i menjëhershëm nga të gjithë sektorët që lidhen me shëndetin e qytetarëve.

U morën masa të menjëhershme duke u mbyllur shkollat, bizneset e shumëçka  tjetër, si dhe u izoluan edhe shumë komuna.

Por, edhe pas gjithë këtyre masave, Kosova nuk mundi t’i shpëtoj përhapjes së këtij virusi.

Ju pëlqen!

E adresa për personat që kishin shqetësime për shëndetin e tyre e atyre që vërtetohej se ishin prekur me Covid-19 ishte Klinika Infektive.

Aty u trajtuan me qindra pacientë, nga Infektologët të cilët u larguan nga familjet e tyre, vetëm për t’iu dal në ndihmë atyre që kishin nevojë.

E duke u përballur me rrezikun, shumë nga infektologët u infektuan me Covid-19.

Një nga ta, tregon përvojën e saj sa ishte e infektuar, dhe si e kaloi atë fazë.

E situatë të njëjtë duke u larguar nga familja, kishte edhe ushtruesja e detyrës së drejtoreshës në Klinikën Infektive, Linidita Ajazaj – Berisha.

Tutje Ajazaj – Berisha thotë, thotë se për tërë personelin shëndetësor, qëndrimi me familje bëhej çdo herë e më i vështirë.

Diku rreth 9 për qind e të infektuarve në Kosovë, janë personel mjekësor.

Deri më tani 90 mjekë janë të shëruar ndërsa 30 mjekë janë të infektuar dhe janë në izolim.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.