Shumë familje përdorin furrat me mikrovalë për të përgatitur vaktet.

Furrat me mikrovalë u shfaqën për herë të parë në treg në vitin 1946, përdorin një teknologji unike që bazohet në valët elektromagnetike që kalojnë përmes ushqimit.

Falë këtij aktiviteti, molekulat në ushqim aktivizohen dhe ato fillojnë të prodhojnë nxehtësi. Këto mikrovalë në të vërtetë janë energji elektromagnetike që arrin shpejtësinë e dritës. Furrat prodhojnë energji vale me ndihmën e magnetronit të vendosur në çdo furrë me mikrovalë.

Ju pëlqen!

Molekulat e ushqimit preken nga mikrovalët dhe ato rrezatojnë shumë herë në sekondë. Përveç ngrohjes së ushqimit, valët dëmtojnë gjithashtu strukturën e molekulave të ushqimit, një proces i njohur si izomeri strukturore.Rrallë mund të gjesh një person që mendon se mikrovalimi është i keq. Ky aktivitet gatimi është i thjeshtë, i lehtë dhe i përshtatshëm, diçka që njerëzit modernë po e kërkojnë.Këto janë pesë sëmundjet dhe çrregullimet më të shpeshta që vijnë si rezultat i drejtpërdrejtë i përdorimit të furrave me mikrovalë.

PagjumësiaSipas disa studimeve, mikrovalët mund të çojnë në dëmtime të trurit. Shenjat e hershme të këtij problemi përfshijnë pagjumësinë.LodhjaKa disa raste të konfirmuara të lodhjes kronike dhe mbipeshës që ishin të lidhura me mikrovalën.Mungesa e ushqyesveSiç jeni ndoshta të vetëdijshëm, sa herë që përdorni mikrovalë për të përgatitur vaktin tuaj, ju po eliminoni shumë nga lëndët ushqyese që gjenden në të, transmeton holistic living tips.KanceriMikrovalët krijojnë rrezatim që mblidhet në trup me kalimin e kohës dhe mund të çojë në lloje të ndryshme të kancerit.

Eliminimi i antioksidantëveMë në fund, mikrovalët që shumica prej nesh përdorin pothuajse çdo ditë eliminojnë strukturat antioksiduese që gjenden në ushqim.Në këtë mënyrë, ne kemi mbetur më të predispozuar ndaj sulmeve në zemër dhe niveleve të rritura të kolesterolit.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.